Egyesek a vizelet visszatartás előnyének tekintik, amivel mások előtt dicsekednek. De vajon egészséges-e? És van-e ennek a gyakorlatnak olyan egészségügyi kockázata, ami miatt az ön érdeke, hogy abbahagyja?
Úgy tartják, hogy a nap folyamán körülbelül nyolcszor megyünk ki a WC-re, hogy elvégezzük apró szükségleteinket. De vannak, akik kevesebbszer, vagy gyakrabban járnak. És vannak közöttünk olyanok is, akiknek, bár ki kell menniük a vécére, valamiért visszatartják a vizeletüket. Néha kényszerűségből, mert nincs a közelben nyilvános WC, vagy nem lehet megállni. (Például egy keskeny, de forgalmas úton.)
Vagy úgy érzik, hogy még nem akarják annyira, ezért megvárják, amíg a hólyagjuk kicsit jobban megtelik. Akkor aztán másoknak is bemutathatják, hogy ők azok közé a kitartók közé tartoznak, akik tovább bírják, mint mások.
De van-e értelme ezt tenni?
Miért ne tartsuk vissza a vizeletet?
Először is azért, mert a hólyag kapacitása korlátozott. Bár a valóságban nem fordul elő, hogy a hólyag kipukkad, a záróizomzatod meglazulhat, és sok kellemetlenséget okozhatsz magadnak a makacsságod miatt. Ráadásul nem fogod magad kényelmesen érezni, mert az agy általában körülbelül akkor kap jelzést az ürítésre, amikor a hólyag félig megtelt. Ez kellemetlen érzéssel és fájdalommal járhat, ami miatt nem tudsz megfelelően koncentrálni arra, amit éppen csinálsz. Nem is beszélve az egyéb problémák megnövekedett kockázatáról.
A vizeletvisszatartás kockázatai
A hosszan tartó vizeletvisszatartás gyakoribb húgyúti fertőzésekhez vezethet. A baktériumok ilyen helyzetben könnyebben elszaporodhatnak.
Felvételt is készíthet:
- A húgyhólyag megnyúlása (ami miatt a székletürítés képessége károsodik).
- Húgyúti kövek képződése
- A medencefenék izmainak károsodása
Amint láthatja, a vizeletvisszatartás semmiképpen sem olyan dolog, amivel meg kell birkózni. Természetesen, ha csak alkalmanként fordul elő, nem kell aggódnia. De ha hosszú távon csinálja, hagyja abba, mielőtt túl késő lenne.
A gyakori vizelési inger okai
A vizeletvisszatartás hátterében gyakrabban jelentkező vizelési inger is állhat. Különösen akkor, ha úgy érzi, hogy a gyakori WC-re járással mások nem kívánt figyelmét kelti fel. Míg a túlműködő hólyag vagy húgyúti fertőzés is lehet a hibás, férfiaknál a jóindulatú prosztata-megnagyobbodás is szerepet játszhat.
Hogyan lehet megoldani?
Azok a férfiak, akik a legrosszindulatúbb prosztata megnagyobbodással és gyakori vizeléssel küzdenek, kipróbálhatják a prosztata és a húgyutak normális állapotát támogató természetes étrend-kiegészítők hosszú távú használatát, amelyek gyógynövények és egyéb anyagok komplexét tartalmazzák. Összeállításukban igyekezzenek elsősorban a likopinra, cinkre, csalánra, kisvirágú fűzre, afrikai szilvára és fűrészpálmára koncentrálni.
Információs források
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321408 – Vizelet visszatartás (angolul)
https://www.healthline.com/health/how-long-can-you-go-without-peeing – Mennyi ideig nem tudsz nem vizelni? (angolul)
https://www.mayoclinic.org/symptoms/frequent-urination/basics/causes/sym-20050712 – Gyakori vizelés (angolul)