A vizelet akaratlan elcsöpögése bizonyosan nem olyan dolog, amivel bárki is szívesen dicsekedne. Felnőtt társadalmunkban a vizeletürítés feletti kontroll elvesztése erős tabu. És ez így helyes, hiszen ez a probléma a magánéletünk részét képezi. Ugyanakkor ez az érzékenység nagy akadályt jelenthet mindazok számára, akik inkontinenciával küzdenek. Mi azonban tanácsot adunk, hogyan kezelheti ezt a helyzetet.
A vizelet-inkontinencia okai változatosak. Minden esetben igaz azonban, hogy az érintett és környezete számára rendkívül kellemetlen. Ez gyakran ahhoz vezethet, hogy visszahúzódik és felhagy a korábban örömmel végzett tevékenységekkel. Akár sportolásról, akár családi vagy baráti találkozókról van szó, amelyek során órákon át nevetettünk a régi vagy épp új történeteken, a félelem, hogy egy óvatlan mozdulat, köhögés vagy tüsszentés során bekövetkezik egy kellemetlen baleset, elronthatja az élményt.
Lehet, hogy úgy gondolja, a köhögés vagy más tevékenység során jelentkező vizelet-inkontinencia ritka jelenség. Az igazság azonban az, hogy meglehetősen gyakori, és sem a férfiakat, sem a nőket nem kíméli.
Mivel a szégyen nem segít, megmutatjuk, mikor normális a vizelet-inkontinencia, mikor nem, és mit lehet tenni ellene.
Mi az inkontinencia (vizeletszivárgás)?
Mindenkivel előfordult már, hogy enyhe vizeletcsöpögést tapasztalt, például ha túl sokat ivott, vagy nem volt lehetősége azonnal mosdóba menni. (Például vonatút közben, előadás alatt vagy amikor főnökünk folyamatos kérdéseivel megakadályozott minket ebben.) Ilyen esetben nincs miért aggódni.
A probléma akkor válik igazán aggasztóvá, ha a vizelet-inkontinencia rendszeressé válik. Ez jelezheti, hogy kezdjük elveszíteni a kontrollt a hólyagunk felett. Néha ez csak átmeneti állapot, máskor viszont tartós probléma, amely megoldást igényel.
Miért fordul elő vizelet-inkontinencia?
A vizelet-inkontinencia okai különbözőek lehetnek, ezért több altípusra oszthatjuk.
Ismerünk:
- Stressz-inkontinenciát
- Sürgető inkontinenciát
- Reflex-inkontinenciát
- Paradox inkontinenciát
- Hullámzó inkontinenciát
- Pszichogén inkontinenciát
Mi a különbség közöttük?
A stressz-inkontinenciát a medencefenék izmainak gyengülése vagy más rendellenességek okozzák (például a húgyhólyag helyzetének megváltozása, az elaszticitás elvesztése stb.). Ilyenkor a húgyhólyagra hirtelen nyomás nehezedik, például köhögés, tüsszentés vagy nevetés közben. A sürgető inkontinenciát gyakran hiperaktív húgyhólyagú emberek tapasztalják, akiknek ellenállhatatlan késztetésük van a vizelésre. Gyakorlatilag egyik pillanatról a másikra.
A reflex-inkontinencia a központi idegrendszer zavaraival függ össze, amikor az agy a megfelelőnél hamarabb adja ki a jelet. Gyakori például demenciával élőknél. A paradox inkontinenciát a húgyhólyag túlcsordulása okozza. A hullámzó inkontinencia pedig gyakran a prosztataproblémákkal küzdő férfiaknál jelentkezik, amikor a prosztata megakadályozza a teljes hólyagürítést. A pszichogén inkontinenciát a félelem vagy idegesség okozza. Ne feledjük, hogy a katéterek használata is gyengítheti a záróizmokat, és ezáltal okozhat inkontinenciát.
Vizelet-inkontinencia férfiaknál
Sokan tévesen úgy gondolják, hogy a vizelet-inkontinencia kizárólag női probléma. Ez azonban nem igaz. Bár a nők anatómiai különbségeik miatt némileg hajlamosabbak lehetnek rá, a férfiakat sem kerüli el ez a probléma.
A férfiaknál az inkontinencia hátterében állhat:
- Krónikus köhögés
- Elhízás
- Székrekedés
- A húgyúti elzáródások
- Húgyúti fertőzések
- Gyenge medencefenék izomzat
- Idegkárosodás
- Megnagyobbodott prosztata
- Prosztatarák
Ezért a férfiak számára javasolt a vizelet-inkontinencia elleni gyakorlatok (Kegel-gyakorlatok) rendszeres végzése, valamint egészségesebb életmód kialakítása. Ebbe beletartozik az urológiai és általános orvosi szűrések rendszeres látogatása is.
Vizelet-inkontinencia nőknél
A nők vizelet-inkontinenciát tapasztalhatnak terhesség alatt, főként a szervezetben lévő nagyobb mennyiségű víz és a medencefenék izomzatára nehezedő nyomás miatt. (A baba nyomást gyakorolhat rá, vagy akár bele is rúghat.) A szülés szintén komoly megpróbáltatást jelenthet ezekre az izmokra, és gyakran okoz sérüléseket. Későbbi életkorban a női hormonok csökkenése is szerepet játszhat a problémában. Azonban, hasonlóan a férfiakhoz, a krónikus köhögés és az elhízás is növeli a kockázatot.
Sportolás közbeni vizelet-inkontinencia
Sportolás közben testünk fokozott stressznek van kitéve, akár az ütések, akár a testhelyzet- és mozgásváltások miatt. Ez jelentősen növelheti a stressz-inkontinencia kockázatát, amelyről már korábban is beszéltünk.
Vizelet-inkontinencia prosztata műtét után
Néhány férfi a prosztata műtét után tapasztal inkontinenciát. Ennek oka, hogy a prosztata hatással van arra, hogyan üríti a férfi a hólyagját. Ha nincs jelen, vagy beavatkozás történt, ez vizeletszivárgáshoz vezethet, amely egyébként valószínűleg nem fordulna elő. A műtét egyik lehetséges kockázata az idegkárosodás.
A vizeletszivárgás kezelése
Ahogy már említettük, a legtöbb orvos gyakorlatokat javasol, de gyakran gyógyszereket is felírnak a vizelet-inkontinencia kezelésére. Továbbá a speciális inkontinencia eszközök, mint például az inkontinencia betétek és nadrágok is a kezelés részét képezhetik.
Mi segíthet?
Vannak betegek, akik számára a hagyományos kezelési módszerek nem nyújtanak elég megkönnyebbülést. Ezért sokan keresnek további módszereket, amelyek enyhíthetik a problémát. Néhányan kipróbálják a gyógynövényeket, amelyek segíthetnek például a hiperaktív húgyhólyag, a megnagyobbodott prosztata vagy a húgyúti fertőzések esetén. Ilyenek például a kisvirágú füzike, a fűrészpálma, az afrikai szilva, a nagy csalán vagy az áfonya.
Mivel nem minden anyag hat minden problémára, érdemes kipróbálni a több összetevős, természetes alapú étrend-kiegészítőket. Az egyik, amelyre támaszkodhat, az UNIPROSTA®. Ha emellett betartja az egészséges életmód alapelveit, látni fogja, hogy a probléma már nem lesz olyan komoly, mint korábban.