Bár a testünk által termelt vizelet mennyiségét csak kevesen figyelik, létezik egy állapot, amikor a kelleténél többet vizeletelünk. Ezt az állapotot polyuriának nevezik, és jellemzője a gyakori mosdóhasználat. Mi okozza ezt? És lehet-e kezelni?
Átlagosan naponta körülbelül nyolcszor megyünk mosdóba, hogy kiürítsük a húgyhólyagunkat. Normálisnak tekinthető vizeletmennyiség napi 2-3 liter. Éjszaka a vizelettermelés csökken, hogy ne zavarja a pihenést.
Egyes embereknél azonban előfordulhat, hogy a napi vizeletmennyiség jelentősen meghaladja a szokásos három litert. Emiatt sokkal gyakrabban kell mosdóba menniük, mint másoknak.
Mi okozza a polyuriát? És hogyan lehet hatékonyan védekezni ellene?
Mi a polyuria?
Ahogy már említettük, a polyuria egy olyan állapot, amikor a test túlzott mennyiségű vizeletet termel. Néha ez az állapot helytelen életmód következménye lehet, de gyakran összefüggésben állhat valamilyen fennálló betegséggel, amelynek kezelése orvosi segítséget igényel.
Tünetek és jelek
A polyuria fő tünete a gyakori vizelési inger és a folyamatosan telített húgyhólyag, amely miatt állandóan mosdóba kell járni.
A polyuria következményeként egyéb problémák is kialakulhatnak. Például a vesék nagyobb terhelésnek lehetnek kitéve. Emellett jelentős lehet a folyadékvesztés, ami elengedhetetlen a test számos folyamatának működéséhez és a szövetek normális állapotához. Fontos továbbá figyelni a vitaminok, ásványi anyagok és egyéb anyagok pótlására, amelyek részt vesznek az anyagcsere-folyamatokban.
A polyuria leggyakoribb okai
A polyuriának három fő oka van, amelyek meghatározzák az orvosok megközelítését.
Léteznek:
- Túlzott folyadékbevitel miatti polyuria
- Ozmótikus polyuria
- Endokrin polyuria
A legegyszerűbb eset a túlzott folyadékbevitel miatti polyuria, amely akkor fordul elő, ha egyszerre túl sok vizet vagy más folyadékot fogyasztunk. Megoldása a folyadékbevitel mértékének szabályozása, ami után általában minden rendben lesz.
Bonyolultabb az ozmótikus polyuria, amely során aktív anyagok kerülnek a vizeletbe. Az ozmótikus anyagok vizet vonzhatnak magukhoz. Az egyik ilyen anyag a glükóz, amely a cukorbetegség során ürül ki. Azonban például a kalcium is lehet ilyen hatású.
A legösszetettebb az endokrin polyuria, amely során a test nem megfelelő hormontermelésre reagál, amelyek a test folyadékegyensúlyának fenntartásában játszanak szerepet. Az ilyen jelenségek mögött például diabetes insipidus állhat.
Természetesen nem zárhatók ki a veleszületett rendellenességek sem, amelyek valamilyen mértékben összefügghetnek a polyuriával.
Hogyan kezeljük a vizelési problémákat?
A polyuria esetén mindenképpen érdemes egészségesebb életmódot követni. Ez magában foglalja a napi folyadékbevitel jobb tervezését. Ha túl sok folyadékot fogyaszt, különösen vízhajtó hatásúakat, próbálja csökkenteni ezek mennyiségét.
Ügyeljen a citrusfélék és egyes egzotikus fűszerek, például a curry fogyasztására is. Úgy tartják, hogy ezek az ételek szintén befolyásolhatják a vizelettermelést és annak mennyiségét. Ha a probléma nem múlik el, keresse fel kezelőorvosát, aki megállapíthatja, hogy nem cukorbetegségről van-e szó.
Néha azonban a polyuria csak látszólagos lehet. Ez akkor fordulhat elő, ha az embert szakaszos vizelés kínozza, ami miatt gyakran nem lehet teljesen kiüríteni a húgyhólyagot.
Érdemes kipróbálni olyan étrend-kiegészítőt is, amely támogatja a prosztata és a húgyutak egészségét, például a következő összetevőkkel:
Forrás
https://en.wikipedia.org/wiki/Polyuria – Polyuria (angolul)
https://www.healthline.com/health/urination-excessive-volume -Minden a polyuriáról (angolul)