Mint bizonyára tudja, az élet során rendszeresen el kell járnia urológushoz, aki nemcsak a húgyutakra, hanem a férfi reproduktív egészségre is specializálódott. A látogatás során azonban az orvos a rutinvizsgálatokon túl cisztoszkópiát is javasolhat. Mi is ez pontosan? Mire jó? És hogyan zajlik a vizsgálat?
A férfiaknak ugyanolyan figyelmet kell fordítaniuk húgyúti és reproduktív egészségükre, mint a nőknek. Sokan azonban vonakodnak urológushoz menni, mert nem tudják pontosan, milyen vizsgálatok várnak rájuk, vagy értelmetlennek tartanak bizonyos beavatkozásokat, ezért inkább kerülik azokat.
Ezek a vizsgálatok azonban olykor valóban elengedhetetlenek. Segítségükkel ugyanis már a kezdeti szakaszban felismerhetők a súlyos problémák, amikor a kezelés a leghatékonyabb lehet.
Mire kell tehát felkészülnie a cisztoszkópia során?
Mi az a cisztoszkópia?
A cisztoszkópia egy olyan vizsgálati eljárás, amelynek során az orvos egy kis kamerát vezet be a húgyutakba, hogy közvetlenül láthassa, mi történik odabent. Bár többféle képalkotó módszer is létezik (például ultrahang), a cisztoszkópia lehetővé teszi, hogy az orvos a húgyutakat valós időben, közvetlenül figyelje meg. A cisztoszkóppal együtt speciális eszközök is bejuttathatók a húgyutakba, amelyek például szövetmintavételre szolgálhatnak.
Hogyan zajlik a vizsgálat férfiaknál?
A cisztoszkópia férfiaknál hasonlóan zajlik, mint nőknél. Azonban mivel a férfi húgycső hosszabb, a beavatkozás valamivel több időt vehet igénybe.
A vizsgálat során az orvos előkészíti Önt, majd a cisztoszkópot a húgycsövön keresztül a hólyagba vezeti. A cisztoszkópia során általában nincs szükség altatásra, így a vizsgálat alatt ébren marad. Bizonyos esetekben azonban helyi érzéstelenítést alkalmazhatnak deréktól lefelé.
A vizsgálat során az orvos folyadékkal töltheti fel a húgyhólyagot, hogy jobban lássa annak belsejét. Az egész eljárás általában csak néhány percet vesz igénybe.
A vizsgálatra való felkészülés:
- Nem műtéti beavatkozásról van szó, így általában előtte ehet és ihat a szokásos módon (hacsak az orvos másképp nem rendelkezik).
- Az orvosi előkészítés során előfordulhat, hogy le kell vetkőznie és kórházi ruhát kell felvennie.
- Az egészségügyi személyzet a vizsgálat előtt megtisztítja a nemi szervek környékét.
Egyes esetekben az orvos vizeletmintát kérhet a laboratóriumi elemzéshez.
Fájdalmas a cisztoszkópia?
A vizsgálat során az orvos általában speciális érzéstelenítő gélt alkalmaz, amely lehetővé teszi a cisztoszkóp fájdalommentes bevezetését a húgyhólyagba. Ha bonyolultabb beavatkozásra van szükség, teljes vagy helyi érzéstelenítést alkalmazhatnak, amely során deréktól lefelé érzéketlenné válik.
Milyen problémákat deríthet fel?
A cisztoszkópiát széles körben alkalmazzák különböző húgyúti problémák diagnosztizálására.
Az orvos javasolhatja a vizsgálatot az alábbi esetekben:
- Daganat gyanúja
- Gyakori húgyúti fertőzések
- Polipok
- Húgykövek és elzáródások kimutatása
- Véres vizelet okának felderítése
A cisztoszkópiát rendkívül biztonságos vizsgálati módszernek tekintik, amely általában nem okoz szövődményeket. Ugyanakkor növelheti a húgyúti fertőzések kockázatát.
Ritka esetekben átmeneti vérzést vagy húgycsőduzzanatot okozhat, amely a vizsgálat után megnehezítheti a vizeletürítést. Ha a vizelési nehézség tartósan fennáll, előfordulhat, hogy katétert kell behelyezni.
Hogyan gondoskodjon a húgyutak és a prosztata egészségéről?
Az urológus rendszeres látogatása minden férfi számára alapvető fontosságú. Különösen azért, mert idősebb korban gyakran jelentkeznek prosztataproblémák, amelyek nagymértékben csökkenthetik az életminőséget.
Érdemes hosszú távon természetes étrend-kiegészítőket is szedni a prosztata és a húgyutak egészségének támogatására. Ezek a készítmények gyógynövényeket és egyéb hatóanyagokat tartalmaznak, amelyek átfogó védelmet nyújthatnak a húgyúti rendszer számára.
Egy jó minőségű étrend-kiegészítő összetevői között megtalálhatók:
Fontos továbbá a megfelelő folyadékbevitel. Kerülje a túlzott koffein- és alkoholfogyasztást, mivel ezek irritálhatják a húgyhólyagot. Ehelyett fogyasszon naponta legalább 2,5-3 liter tiszta vizet. Figyeljen arra is, hogy ezt ne egyszerre, hanem kisebb adagokban, egyenletesen elosztva igya meg, hogy ne terhelje meg feleslegesen a hólyagját.